Wycieczka na wschód słońca na szczyt Mogielicy, która nie bez powodu zwana jest „królową” Beskidu Wyspowego. Natura obdarzyła ją szczodrze warunkami przypisywanymi monarchiniom – jest nie tylko najwyższą górą tego pasma, jest też majestatyczna, dostojna i chyba najpopularniejsza wśród beskidzkich wysp i wysepek. Jej charakterystyczna sylwetka zdecydowanie góruje i „panuje” nad okolicznymi szczytami. Należy też do czołówki szczytów, z których rozciągają się przepiękne panoramy.

Wschód słońca na Mogielicy

Oprócz naturalnych warunków, sprzyja temu z pewnością, wysoka na 23 m, usytuowana na jej szczycie, wieża widokowa. Przy dobrych warunkach widać stąd cały Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki a nawet Małą Fatrę. A oglądane z tej wysokości wschody i zachody słońca, można bez zbędnej skromności, nazwać „królewskimi”.

Wschód słońca na Mogielicy

Ale nie tylko dla wschodu słońca warto wybrać się na szczyt Mogielicy. Niezwykłą przygodą jest sam spacer w środku nocy. Jesienią, kiedy gwiazdozbiory są tak dobrze widoczne nocna wyprawa ma wymiar wręcz magiczny.

Wschód słońca na Mogielicy

Niezwykły spektakl, w jakim uczestniczyliśmy 6 listopada rozpoczął się o godzinie 5 rano na szczycie wieży na Mogielicy.

Wschód słońca na Mogielicy

Chcąc zobaczyć wszystkie etapy wschodu słońca należy być na szczycie co najmniej 1 godzinę przed czasem podanym w kalendarzu (godzina wschodu). Możemy wtedy zacząć od nocnych widoków – rozpoznać rozświetlone miasta: Limanową, Nowy Sącz, Mszanę Dolną i inne oraz kontury znanych grzbietów górskich ze świecącymi na czerwono wieżami przekaźnikowymi na Kiczorze Kamienickiej, Przechybie, Jaworzynie Krynickiej i Luboniu Wielkim.

Wschód słońca na Mogielicy

Zanim pierwsze promienie słońca dotrą do nas na wysokość ok. 1190 m n.p.m. (Mogielica plus wieża), zobaczymy czerwone rozbłyski na kolejnych najwyższych szczytach Tatr, szczególnie gdy są ośnieżone.

Wschód słońca na Mogielicy

Potem „uderzenie” promieni prosto w nasze oczy i obiektyw. Wszystko dzieje się coraz szybciej i z szarości i mgieł zaczynają się wyłaniać kolejne szczyty.

Wschód słońca na Mogielicy

Widowisko spowalnia tempo, wreszcie można ogrzać się w słońcu. Jeszcze raz oglądamy całą panoramę i schodzimy ostrożnie w dół.

Wschód słońca na Mogielicy

Wbrew pozorom cały spektakl, którego byliśmy widzami na szczycie wieży, trwał aż dwie godziny.

Ze szczytu przechodzimy parędziesiąt metrów na małą polankę, gdzie stoi krzyż papieski. Miejsce to jest idealne na ogrzanie się w słońcu i przy śniadaniu podziwianie panoramy Pienin i Tatr wspaniale podświetlonych porannym słońcem.

Wschód słońca na Mogielicy

Spacerkiem schodzimy na parking na Wyrębiskach i już planujemy kolejną wyprawę na wschód słońca, może któraś z nowych wież w Gorcach?

Wschód słońca na Mogielicy

 


Uwagi praktyczne:

Z parkingu „Wyrębiska” dojdziemy na szczyt Mogielicy w 1 godz.

Dojazd i parking opisany jest w: Mogielica na narty biegowe


Mogielica – propozycje innych wycieczek:

Mogielica z Przełęczy Rydza – Śmigłego

Mogielica z Jurkowa

Rowerem wokół Mogielicy

Mogielica na narty biegowe

Mogielica – góra na 4 pory roku

Zachęcamy również do innych wycieczek w tym rejonie: 10 najpiękniejszych tras Beskidu Wyspowego