Wokół szczytu Mogielicy oraz nad Przełęczą Słopnicką znajdują się wspaniałe tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. Dla amatorów “biegówek” przygotowywane są trasy:
– “Mogielica” – o łącznej długości ok. 21 km. Trasa prowadzona jest leśnymi stokami wokół Mogielicy,
– “Trasa na Polanie Stumorgowej” – o dł. 2 km,
– “Zalesie” – liczy 5,5 km, prowadzona jest wzdłuż istniejących dróg leśnych. Rozpoczyna się (oraz kończy) przy stadionie klubu sportowego “Zalesianka”,
– “Mała pętla” – trasa dla początkujących na stadionie o dł. 1200 m.

Są to profesjonalnie wytyczone i utrzymywane trasy biegowe wraz z infrastrukturą. Przygotowane są parkingi, wypożyczalnie sprzętu (płatna od 02-01-2020), budynek socjalny, a w terenie odpowiednie oznakowanie, tablice informacyjne, wiaty, ławki i stoły. CENNIK wypożyczalni.

Bieżące informacje o warunkach, kontakt do wypożyczalni znajdują się na stronie /https://trasymogielica.pl/ oraz  https://www.facebook.com/trasymogielica.

Narciarska trasa biegowa (mała) pod Mogielicą

Wypożyczalnia nart biegowych w Zalesiu

Główną bazą kompleksu jest Centrum Obsługi Ruchu TurNarciarskie trasy biegowe pod Mogielicąystycznego przy LKS „Zalesianka”, które znajduje się kilkaset metrów na zachód od Przełęczy Słopnickiej [więcej w zakładce DOJAZD].

Do dyspozycji gości jest parking oraz nowoczesny budynek obsługi, gdzie znajduje się wypożyczalnia sprzętu (zimą narty biegowe, buty, kije, a latem rowery górskie). Od 2020 roku wypożyczalnia jest płatna – aktualny cennik i godziny otwarcia są dostępne tutaj CENNIK . Jest też duża szatnia, toalety i sala dla gości ze stołami, ławami i kaflowym kominkiem. Rozciąga się stąd wspaniała panorama Tatr i Beskidów. Nad wszystkim czuwa Pan Piotr, który odpowiada za sprawne funkcjonowanie całości kompleksu.  Bieżące informacje są dostępne na stronie https://trasymogielica.pl/

Trasy są przygotowywane nowoczesnym ratrakiem (pod styl klasyczny i dowolny).

W recepcji dostępne są mapki i foldery, które ułatwiają orientację na trasach.

Przed wyruszeniem na trasę warto zrobić rozgrzewkę, początkujący mogą popróbować swoich sił na boisku piłkarskim, wokół którego jest przygotowana ratrakiem mała pętla.

Poniżej parkingu (w zależności od warunków) mamy do dyspozycji założony ślad o długości ok. 1000 m. Tutaj są już zjazdy i podejścia – przedsmak tego co nas czeka na dużej trasie.

Mała trasa „Zalesie”
"Mała" narciarska trasa biegowa pod Mogielicą, mapa

Trasa o długości 5,5 km (wszyscy mówią „piątka”) zaczyna się przy budynku centrum i przez las i polany biegnie granią w kierunku południowym pod Jasionik i z powrotem.

Przygotowane oznakowanie sprawia, że trudno pobłądzić i ostrzega w miejscach, gdzie ruch odbywa się w obie strony. Spore urozmaicenie: las, zjazdy, zakręty, podejścia. Na końcu pętli (2,5 km od startu) jest przygotowana wiata i tablica informacyjna.

Przy dobrej pogodzie rozciągają się piękne widoki na Modyń, Cichoń i Ostrą, a w drugą stronę na Mogielicę i Wyrębiska.

Narciarska trasa biegowa (mała) pod Mogielicą

 

Istnieje możliwość skrócenia pętli w jednym z kilku miejsc, gdzie ślady tam i z powrotem stykają się ze sobą. Na trasie można spotkać Pana Piotra, który skuterem śnieżnym (dwa na wyposażeniu Centrum) patroluje trasę i wykonuje drobne naprawy.

Duża trasa „Mogielica”

Mogielica duża trasa biegowa

Pętla o długości 25 km zaczyna się przy parkingu na „Wyrębiskach”, oddalonych od „Zalesianki” o 3 km – przy zielonym i żółtym szlaku turystycznym [patrz DOJAZD]. Na parkingu tablica informacyjna i oznakowanie kierują nas najpierw pod Krzyż Partyzancki (200 m).  Niestety, nie ma możliwości jej skrócenia, więc musimy być przygotowani czasowo i kondycyjnie na całe 25 km, ewentualne wcześniejsze zawrócenie tą samą drogą. Trasa jest ratrakowana, ale nie na całej długości, na pozostałej jest założony ślad.
Bieżące informacje o warunkach są podawane na stronie /https://trasymogielica.pl/ oraz  https://www.facebook.com/trasymogielica.

Po drodze musimy pokonać kilka trudniejszych zjazdów i podejść, ale generalnie trasa jest oceniana jako średnio trudna. Najlepiej jest przygotowany odcinek od Wyrębisk do Przełęczy Przysłopek (ratrakowany).

Istnieje możliwość zjazdu do parkingów znajdujących się w miejscowościach wokół Mogielicy: Szczawa, Półrzeczki, Jurków, Chyszówki i Słopnice, ale musimy mieć zorganizowany transport z tych miejsc. [patrz DOJAZD]. Wszystkie możliwości są odpowiednio oznakowane w terenie. Duża pętla przebiega praktycznie cały czas w lesie i tylko czasami odsłaniają się widoki. Przy gorszej widoczności przynajmniej nie jest nam żal (jak widać na naszych zdjęciach), a biegnie się świetnie.

W kilku miejscach ustawione są ławo-stoły, a przy kapliczce pod małym Krzystonowem (rozwidlenie żółtego i niebieskiego szlaku turystycznego na Przełęczy Przysłopek) stoi dodatkowo wiata i tablica informacyjna.

Wyprawę kończymy w punkcie startu, czyli na parkingu na „Wyrębiskach”. Brak widoków na trasie rekompensuje panorama Modyni i Beskidu Sądeckiego.

Wyrębiska - widok na Modyń i Beskid Sądecki

Dużą trasę możemy pokonać nie tylko na biegówkach, ale też na nartach typu backcountry lub turowych [patrz EKWIPUNEK], co daje możliwości np. wejścia na szczyt Mogielicy (oznaczone trasy).

Jeżeli dysponujemy własnym sprzętem, to możemy dużą pętlę rozpocząć i zakończyć na przygotowanych parkingach wokół Mogielicy:

Słopnice – parking Pod Mogielicą [patrz DOJAZD]

Chyszówki – parking na Przełęczy Rydza-Śmigłego (700 m) [patrz DOJAZD]

Półrzeczki – parking Polany [patrz DOJAZD]

Wszystkie informacje i kontakt do wypożyczalni w Zalesiu, Słopnicach i Jurkowie są dostępne na stronie  trasymogielica – kontakt

Jeżeli będziemy chcieli spędzić pod Mogielicą kilka dni, to możemy poszukać noclegu w wielu miejscach pomiędzy Mszaną Dolną , a Limanową.