Pasmo Przehyby i Radziejowej w Beskidzie Sądeckim obfituje w liczne trasy turystyki pieszej, narciarskiej oraz rowerowej. Drogi są dobrze oznakowane i przygotowane. Schronisko PTTK na Przehybie (1175 m n.p.m.) jest dobrym punktem, przez który można zaplanować ciekawą wyprawę.
Proponowana przez nas wycieczka rowerowa z Gabonia na Przehybę – Potoki – Przysłop i powrót przez Obidzę, odbiega trochę od standardowych tras tworząc pętlę o długości 35,5 km i sporej różnicy wzniesień wynoszącej 1400 m.

Autorami wyprawy są Agnieszka i Marek

Poniżej przedstawiamy mapę turystyczną z zaznaczoną trasą oraz profil wysokościowy wyprawy. W menu po prawej stronie znajdują się przydatne informacje o dojeździe, pogodzie, mapach, ciekawostkach rejonu, bezpieczeństwie i ekwipunku.

Gapoń - Prechyba - Potoki - Przysłop - Gaboń

Gaboń - Przehyba - Gaboń profil trasyWycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Gaboń. Samochód możemy zostawić na parkingu koło leśniczówki Gaboń (Kadcza), przy drodze leśnej nr 30.

Wyznaczono tutaj kilka szlaków narciarskich i rowerowych. My na początek, wybraliśmy szlak czarny, który asfaltową drogą prowadzi na Przehybę. Na dystansie 7 km trzeba będzie pokonać 635 m przewyższenia.

Szlak jest bardzo dobrze oznakowany, więc nie ma ryzyka zabłądzenia.

Na wysokości 600 m, w Dolinie Jaworzynki, odchodzi w lewo szlak niebieski, którym także można wyjechać na Przehybę [więcej o Przehybie w Ciekawostkach].

My jednak nadal jedziemy asfaltem, szlakiem czarnym, będzie to wariant łatwiejszy.
Po przejechaniu około 4,5 km możemy odpocząć przy stoliku.

Mijamy Rozdroże nad Jaskiniami, Rozdroże Kamienie św. Kingi i dojeżdżamy do kapliczki przy Kamieniach św. Kingi [czytaj o Kamieniach św. Kingi w Ciekawostkach].

Docieramy do skrzyżowania szlaków pod samym schroniskiem na Przehybie (pkt 1 na mapie).

Po odpoczynku w schronisku zaczyna się bardziej górski etap naszej wycieczki [informacje o Schronisku na Przehybie].

Z Przehyby zjeżdżamy w kierunku Szczawnicy niebieskim szlakiem rowerowym, który w swej początkowej części pokrywa się ze szlakiem pieszym.

Po kilkuset metrach zjazdu czeka nas krótki, lecz stromy podjazd.

Następnie dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie nasz szlak skręca w prawo, w dół.

Zjeżdżamy około 1 km i dojeżdżamy do skrzyżowania szlaków rowerowych i szerokiej szutrowej drogi. W dół szlak prowadzi najkrótszą drogą do Sewerynówki i Szczawnicy, my zaś skręcamy w prawo, pod górę, również w kierunku Szczawnicy, jednak dłuższą drogą (pkt 2 na mapie).

Po kilometrowym podjeździe zaczyna się szybki, pięciokilometrowy zjazd, częściowo po szutrze, częściowo po starym bruku.

Przysiółek Potoki - tu trzeba skręcić w prawoGdy dojedziemy do przysiółka Potoki, między domami skręcamy w prawo, w górę, w kierunku Przysłopu (pkt 3 na mapie).

Jedzie się tu szybko, nie ma drogowskazu i jeśli znajdziemy się na dużej polanie, to znaczy, że przegapiliśmy skręt i trzeba wrócić, by nie znaleźć się w Szczawnicy, jak to uczynili autorzy.

Po skręcie zacznie się najtrudniejszy fragment wycieczki. Droga staje się kamienista, błotnista i stroma.

Dojeżdżamy (doprowadzamy swój rower) do przysiółka Przysłop, który znajduje się na przełęczy o tej samej nazwie (pkt 4 na mapie).

Tutaj spotykamy czerwony szlak pieszy biegnący z Krościenka na Przehybę.

Przecinamy go i zjeżdżamy 9 km, najpierw drogą szutrową, potem asfaltową, do Obidzy.

Przed samym Dunajcem, aby nie jechać główną drogą, skręcamy w wąską dróżkę w prawo, w kierunku Łazów Brzyńskich i Starego Sącza (pkt 5 na mapie).

Teraz czeka nas kilometrowy asfaltowy, ale bardzo stromy podjazd (szczyt wzniesienia – pkt 6 na mapie). Wspinaczkę umila ładny widok na płynący w dole Dunajec.

W Łazach Brzyńskich odbija w prawo zielony szlak pieszy z Jazowska Ostatni skręt w prawo i jeszcze 1,5 km do samochoduna Przehybę. My jedziemy nadal prosto. W miejscowości Gaboń, niecałe 500 m za cegielnią, skręcamy w prawo, tuż przed przystankiem autobusowym (pkt 7 na mapie).

W Gaboniu, niecałe 500 m za cegielnią, skręcamy w prawo, tuż przed przystankiem autobusowymTu, po raz kolejny musimy się wspiąć do przysiółka Wyżne (pkt 8 na mapie), a następnie z powrotem zjechać do drogi, przy której mamy zaparkowany samochód.

Skręcamy w prawo i po 1,5 km łagodnego podjazdu, dojeżdżamy do parkingu przy leśniczówce Kadcza.