Jak ze wszystkich dostępnych turystycznie szczytów Tatr wybrać 10 najbardziej widokowych? Temat trudny i z góry skazany na zastrzeżenia, szczególnie tych, którzy choć trochę skosztowali Tatr i mają już swoje typy. Podjęliśmy jednak to ryzyko i stworzyliśmy subiektywną listę najpiękniejszych widokowo tras tatrzańskich. Przygotowując nasze propozycje braliśmy pod uwagę nie tylko widoki ze szczytów, ale również dodatkowe elementy szlaku, wyróżniki, które mogą czymś zaskoczyć, zachwycić i dodatkowo urozmaicić naszą wędrówkę.

Czarny Staw i Morskie OkoCzarny Staw i Morskie Oko z drogi na Rysy

Nasze propozycje 10 najpiękniejszych widokowo wypraw w Tatry

1. Mała Wysokapo sąsiedzku z Gerlachem

Góra nie ma może szczególnie pięknej lub wyróżniającej się sylwetki, i niech Was nie zmyli ten przydomek „mała” w nazwie – wysokość 2429 m daje jej 4 pozycję na liście dostępnych turystycznie tatrzańskich szczytów pod względem wysokości. Może się też Mała Wysoka (słow. Východná Vysoká 2429 m) pochwalić wspaniałym sąsiedztwem – z jej szczytu, jak na dłoni, zobaczymy imponujące ściany Gerlacha z charakterystycznym Żlebem Karczmarza. Zobaczymy też rozległą panoramę na trzy wielkie doliny: Białej Wody, Wielicką i Staroleśną oraz otaczające je granie z całą plejadą tatrzańskich gigantów.
Wyjątkowość Małej Wysokiej to nie tylko widoki, ale też urzekająca trasa biegnącą z Łysej Polany. Szlak prowadzi dolinami, którymi od ponad 100 lat podążają taternicy, aby zdobyć ściany takich szczytów, jak Ganek, Rumanowy czy Młynarczyk lub przejść przez Żelazne Wrota do dzikiej Doliny Złomisk. Praktycznie na całej trasie czekają nas widokowe przystanki:
w Dolinie Białej Wody z imponującą, stanowiącą wyzwanie wspinaczy, ścianą Młynarczyka,
w Kaczej Dolinie,
skąd zobaczymy poniżej Zielony Staw i kaskadę Kaczej Siklawy,
przy Litworowym Stawie, skąd rozciąga się wspaniały widok na wnętrze Doliny Ciężkiej z widoczną taflą Ciężkiego Stawu, „zawieszonego” nad progiem doliny.


Mała Wysoka - panorama Doliny StaroleśnejMała Wysoka – panorama Doliny StaroleśnejMała Wysoka - panorama w kierunku zachodnimMała Wysoka – panorama w kierunku zachodnim

Trasa od Łysej Polany jest po prostu piękna, trochę dzika, niezbyt oblegana – raczej nie spotkamy tutaj tłumów. Jest też długa – wymaga dobrej kondycji i czasu. Dla tych, którzy lubią szybkie wejścia – lepszym wariantem będzie podejście od strony Doliny Wielickiej.

Informacje praktyczne

Długość trasy – 29,4 km,
Suma wzniesień – 1464 m.
Zobacz wyprawę: 
Mała Wysoka i Kacza Dolina


2. Koprowy Wierch tatrzańska panorama na 4 strony świata

Znajdujący się praktycznie w samym środku Tatr, Koprowy Wierch (słow. Kôprovský štít, 2363 m) zaskakuje wspaniałą wysokogórską panoramą praktycznie na 4 strony świata. Oprócz szeregu najznamienitszych tatrzańskich szczytów, dosłownie pod nogami, zobaczymy też od zachodu Ciemnosmreczyńskie Stawy, a od wschodu Wielki Staw Hińczowy. Warto do tego dodać fakt, że szlak turystyczny przebiega obok wyjątkowo urokliwych Hińczowych Stawów, przy których można zrobić dłuższy postój. Niezwykle malowniczo prezentują się Mięguszowieckie Szczyty odbijające się w tafli jeziora. Aż trudno uwierzyć, że po drugiej stronie opadają potężnymi, groźnymi ścianami do Morskiego Oka, które znajduje się aż 551 metrów niżej niż Hińczowy Staw.

Wielki Hińczowy Staw (Veľké Hincovo pleso) Wielki Staw Hińczowy jest największym i najgłębszym stawem Tatr Słowackich, jego maksymalna głębokość wynosi 53,7m, pow. 20 ha.
Panorama ze szczytu Koprowego Wierchu (na południe)Panorama ze szczytu Koprowego Wierchu (na południe)

Prowadzący na Koprowy Wierch szlak nie jest trudny technicznie, nie ma tu ekspozycji, ani wymagającej specjalnych umiejętności wspinaczki.

Informacje praktyczne

Długość trasy – 18 km,
Różnica wzniesień – 1140 m.
Zobacz wyprawę: Koprowy Wierch i Hińczowe Stawy

3. Granaty spotkanie z Orlą Percią

Wyjście na Granaty ma smak prawdziwie wysokogórskiej przygody. Nie na darmo stanowią one część Orlej Perci – znajdziemy tu trochę dobrej wspinaczki i trochę ekspozycji. Na szczycie Skrajnego Granatu (2225 m) czeka nas prawdziwa uczta widokowa, dlatego warto zaplanować tu dłuższy postój – rozciąga się stąd jedna z piękniejszych panoram na całe Tatry. Oprócz tatrzańskich szczytów z jednego punktu możemy naraz zobaczyć Dolinę Gąsienicową z Czarnym Stawem, Dolinę Pańszczyca z Czerwonym Stawem, Buczynową Dolinkę, Dolinę Roztoki oraz Dolinę Pięciu Stawów Polskich z widocznymi Stawami Przednim, Małym i Wielkim.

Tatry panorama ze Skrajnego Granatu na wschódPanorama Tatr ze Skrajnego Granatu (na wschód)

Równie atrakcyjny jest szlak prowadzący od Kuźnic – z piękną o każdej porze roku Doliną Gąsienicową i dobrze znanym chyba wszystkim widokiem z Królowych Rówienek (z Kościelcami na I planie). Czarny Staw Gąsienicowy sam w sobie może być atrakcyjnym celem wycieczki. Znad stawu świetnie widać fragmenty Orlej Perci – Granaty i w głębi Kozi Wierch, po lewej rozłożysta Żółta Turnia (2087 m), a po prawej potężne ściany Kościelca (2156 m).

Tatry panorama z Hali Gąsienicowej (Królowe Rówienki)Panorama Tatr z Hali Gąsienicowej (Królowe Rówienki)

Wyprawa na Granaty wymaga dobrej kondycji

Informacje praktyczne

Długość trasy: ok. 9,3 km (z Kuźnic – tam i z powrotem: ok. 13,2 km),
Suma wzniesień: ok. 730 m (z Kuźnic – tam i z powrotem: ok. 1330 m)
Zobacz wyprawę: Granaty – spotkanie z Orlą Percią

4. Rysywidokowa miejscówka na dachu Polski.

Zastanawialiście się jak wygląda świat z najwyższego punktu Polski? Jeśli tak, to koniecznie wybierzcie się na Rysy. Wspinaczka na wysokość 2499 m (2503 m słowacki wierzchołek) jednak zobowiązuje – prowadzący od polskiej strony szlak, od parkingu na Palenicy Białczańskiej, ma ok. 23,5 km (łącznie z zejściem na słowacką stronę) i sumę wzniesień: ok. 1510 m, wymaga więc dobrej kondycji i odpowiednio długiego dnia. Góra z nawiązką wynagradza wysiłek i serwuje jedną z piękniejszych tatrzańskich panoram. Oprócz najwyższych tatrzańskich szczytów, takich jak: majestatyczny Ganek, Wysoka i Gerlach, zobaczymy także na jednym planie Morskie Oko, Czarny Staw i potężne Mięguszowieckie Szczyty, w kierunku wschodnim Doliny Kaczą, Ciężką i Litworową i piękną Dolinę Mięguszowiecką od strony południowej.
Wspaniałe widoki czekają nas także po drodze. Szlak prowadzi bowiem przez kilka pięknych etapów. Są to:
Morskie Oko – największe, najpiękniejsze i najbardziej oblegane tatrzańskie jezioro, zobaczymy stąd Mięguszowieckie Szczyty, Kazalnicę i charakterystyczną sylwetkę Mnicha.
Czarny Staw pod Rysami, który przez wielu uważany jest za jedno z najpiękniejszych tatrzańskich jezior – ze skalnego progu przy stawie wspaniale prezentuje się nie tylko leżące w dole Morskie Oko, ale też Miedziane i ścieżka prowadząca na Szpiglasową Przełęcz.
Bula pod Rysami – zobaczymy stąd (od lewej): Mięguszowiecki Szczyt Wielki (2438), pod nim Kazalnicę (2159), na wprost Miedziane (2233 m) i Opalone (2115 m), a po prawej postrzępione Apostoły i Żabi Mnich (2146 m).

Morskie Oko - panoramaMorskie Oko – panorama Tatr

Trasa na Rysy jest bardzo popularna, w sezonie wręcz zatłoczona, trzeba się liczyć z faktem, że może być trudno o dobrą “miejscówkę” na szczycie.

Panorama ze szczytu Rysów w kierunku wschodnimPanorama ze szczytu Rysów w kierunku wschodnim

Warto pamiętać, że nie jest to łatwy szlak, nawet latem, przy dobrych warunkach pogodowych, dla nieprzygotowanego turysty zdobycie szczytu może być sporym wyzwaniem (długie ciągi wspinaczki ubezpieczone łańcuchami). Wejście od strony słowackiej jest znacznie łatwiejsze. Nasza propozycja to wejście od polskiej strony i zejście na stronę słowacką.

Informacje praktyczne

Z Morskiego Oka:
Długość trasy: ok. 15 km (z Palenicy Białczańskiej ok. 23,5 km)
Suma wzniesień:
ok. 1100 m (z Palenicy Białczańskiej ok. 1510 m)
Zobacz wyprawę: 
Rysy od polskiej i słowackiej strony

5. Szpiglasowy Wierch – między Morskim Okiem a Doliną Pięciu Stawów Polskich

Wyprawa na Szpiglasowy Wierch (2172 m) i Szpiglasową Przełęcz (2110 m) należy do kategorii NAJ w Polskich Tatrach. Z przełęczy rozciąga się jedna z piękniejszych panoram Tatr, tuż obok zobaczymy: Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubrynę, Mnicha, i dalej na wschodzie prawie całe Tatry Wysokie, po przeciwnej stronie całą grań Orlej Perci i Tatry Zachodnie.
Sama trasa też należy do wyjątkowych, prowadzi bowiem przez najpopularniejsze tatrzańskie doliny: Dolinę Roztoki, Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Rybiego Potoku z najpiękniejszymi i największymi tatrzańskimi jeziorami – Morskim Okiem i stawami w Dolinie 5 Stawów Polskich.

Dolina Pięciu Stawów Polskich - stawy Wielki, Mały i Przedni widziane z drogi na Szpiglasową PrzełęczDolina Pięciu Stawów Polskich – stawy Wielki, Mały i Przedni widziane z drogi na Szpiglasową Przełęcz

Wybierając zielony szlak do 5 Stawów przejdziemy obok największego wodospadu – Wielkiej Siklawy. Odwiedzamy też 2 bardzo znane schroniska: w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i nad Morskim Okiem. Wszystko to sprawia, że Szpiglasowy Wierch znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych tatrzańskich szczytów. Stosunkowo łatwo i szybko dostępny – ze Schroniska w Pięciu Stawach, przy dobrych warunkach można wyjść na Szpiglasową Przełęcz w 2 h, jest częstym celem wśród osób polujących na wschody i zachody słońca. Szpiglasowa Przełęcz to świetna propozycja dla osób chcących spróbować ambitniejszej, a jednocześnie niezbyt trudnej technicznie wysokogórskiej trasy.

Panorama ze Szpiglasowego Wierchu (2172 m)Panorama ze Szpiglasowego Wierchu

Informacje praktyczne:

Suma wzniesień: ok. 1190 m
Długość trasy: ok. 25 km
Zobacz wyprawę: Szpiglasowa Przełęcz z “5” do Morskiego Oka

e - SKLEP PORTALU

 

 

6. Pachoł pozornie niepozorny

Pachoł (Pachola, 2167 m) to nasze największe zaskoczenie i w kategorii widoków i atrakcyjności trasy, dlatego w zestawieniu nie pojawiły się popularne sąsiednie szczyty: Rohacze ani Banówka (również widokowe i warte zdobycia!).
Na Pachoł można podejść od Banikowskiej Przełęczy – podejść Doliną Spaloną, lub przejść granią idąc z Banówki. Z przełęczy jest to 0:40 min. Można też wejść od strony Salatyna – i ten wariant polecamy. Najpierw ze stacji narciarskiej Rohacze-Spalena wyjeżdżamy kolejką na wysokość 1501 m i pokonujemy łagodny, trawiasty i widokowy odcinek od strony Brestowej do Salatyna.

Widok z Brestowej (1934 m) na Salatyn (2048 m), Spaloną Kopę (2083 m), Pachoł (2167 m) i całą grań RohaczyWidok z Brestowej (1934 m) na Salatyn (2048 m), Spaloną Kopę (2083 m), Pachoł (2167 m) i całą grań Rohaczy

Po łagodnym Salatynie mamy do przejścia długą, ostrą, postrzępioną i miejscami eksponowaną kamienistą grań o nazwie Skrzyniarki. Na szczyt Pachoła musimy się wspiąć wysokim i wąskim kominem skalnym. Tam, w nagrodę, czekają nas jedne z piękniejszych tatrzańskich panoram – zobaczymy Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie; doskonale widoczne są m.in. Rohacz Ostry i Płaczliwy, Banówka, a także cała grań, którą przeszliśmy od Brestowej, przez Salatyn i Spaloną Kopę. Płaski i duży szczyt jest dobrym miejscem na dłuższy odpoczynek i komfortowe podziwianie panoram.

Panorama Tatr ze szczytu Pachoła

Informacje praktyczne:

Długość trasy: ok. 13 km
Suma wzniesień: ok. 920 m

Zobacz wyprawę:
Salatyn i Pachoł w Grani Rohaczy

7. Gęsia Szyja i Rusinowa Polana – „widok na 100 szczytów i przełęczy”

Rusinowa Polana to klasyk widokowy. Miejsce absolutnie niesamowite – bardzo widokowe i jednocześnie łatwo dostępne, z kategorii obowiązkowych dla odwiedzających Tatry. Niezależnie od punktu startu – czy z Zazadniej czy z Wierch Porońca dotrzemy tu w 1:15 h.
Z Rusinowej Polany, jak na dłoni, zobaczymy przepiękną panoramę Tatr Wysokich, m.in. Lodowy szczyt, Baranie Rogi, Gerlach, Rysy. Miejsce jest warte polecenia miłośnikom górskich wschodów słońca.

Panorama Tatr z Rusinowej PolanyPanorama Tatr z Rusinowej Polany

Będąc na Rusinowej Polanie warto odwiedzić pięknie położone Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, wiele par zawarło tu związek małżeński, a woda ze znajdującego się obok źródełka powszechnie uważana jest za uzdrawiającą. Wokół kaplicy umieszczono tablice pamiątkowe poświęcone taternikom, ratownikom górskim i innym, którzy zginęli w górach. Polana może być celem samym w sobie – np. pomysłem na rodzinny spacer, jest też przystankiem dla wędrujących na Gęsią Szyję (1489 m).
Już w 1878 r. Tytus Chałubiński propagował panoramę Tatr z Gęsiej Szyi jako „widok na 100 szczytów i przełęczy”. Miejsce faktycznie warte jest polecenia, przy dobrych warunkach pogodowych może być ciekawym celem wycieczki zimowej.

Panorama Tatr z Gęsiej Szyi (1489 m)Panorama Tatr z Gęsiej Szyi

Informacje praktyczne

Długość trasy: ok. 9,5 km
Suma wzniesień: ok. 400 m

Zobacz wyprawę: Gęsia Szyja, Rusinowa Polana i Wiktorówki

8. Małołączniak – w środku Czerwonych Wierchów

Górujący nad Zakopanem masyw Czerwonych Wierchów, jest jednym z bardziej popularnych celów turystycznym w Tatrach. Duża w tym zasługa kursującej na Kasprowy Wierch kolejki, ale też brak trudności na szlaku (przy dobrej pogodzie) i powszechnie znane wspaniałe panoramy.
Praktycznie cała grań Czerwonych Wierchów jest doskonałym miejscem widokowym, ale wskażemy jeden – centralnie położony Małołączniak (2096 m).

Małołączniak trasa schematSchemat trasy z Doliny Miętusiej na Czerwone Wierchy

Z jego szczytu zobaczymy szeroką panoramę Tatr – od Tatr Bielskich, przez najwyższe szczyty Tatr Wysokich, po Tatry Zachodnie. Zobaczymy też, jak na dłoni, szlak prowadzący granią od Kasprowego Wierchu, przechodzący samym brzegiem opadających pionowo ściany Krzesanicy (2122 m), aż po łagodne zejście z Ciemniaka (2096 m).
Aby urozmaicić wyprawę proponujemy wejście na szczyt Małołączniaka przez stosunkowo mało uczęszczaną drogę przez Dolinę Miętusią, gdzie zobaczymy wspaniałe formy skalne, oryginalny muton i Wantule. Na trasie znajdą się też „łańcuchy”, przy pomocy których pokonamy mały próg skalny. Cała trasa umożliwia zrobienie pętli – punkt wyjścia i powrotu – Kiry przy wylocie Doliny Kościeliskiej.

Panorama Tatr Wysokich z Małołącziaka (2096 m)Panorama Tatr Wysokich z Małołączniaka (2096 m)

Trasa na Czerwone Wierchy należy do łatwych, ale musimy pamiętać, że wyglądający na pozór bardzo bezpiecznie teren, przy złej widoczności może być śmiertelnie niebezpieczny.

Informacje praktyczne:

Długość trasy: ok. 16,2 km
Suma wzniesień: ok. 1360 m

Zobacz wyprawę: Czerwone Wierchy z Doliny Miętusiej

9. Świnica – ekspozycja z widokami

Świnica (2301 m) należy do najpopularniejszych szlaków wysokogórskich w polskich Tatrach. Trasa pokonywana jest przeważnie od strony Kasprowego Wierchu, gdzie można wyjechać kolejką.
Warto jednak wybrać dłuższy wariant – niestety, obecnie zamknięty z powodu obrywu skalnego spod Niebieskiej Turni (odcinek Zawrat – Świnica będzie otwarty 1 czerwca 2021 r.) wejście od strony Murowańca w Dolinie Gąsienicowej. Przejdziemy wówczas przez kilka bardzo atrakcyjnych miejsc: Halę Gąsienicową (wspaniała panorama Tatr z Królowych Rówienek), Czarny Staw Gąsienicowy i przełęcz Zawrat.

Widok z Zawratu na Dolinę Pięciu Stawów PolskichWidok z Zawratu na Dolinę Pięciu Stawów Polskich

Na zdobywców szczytu czeka wspaniała panorama – szczególnie na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Tatry Zachodnie i Dolinę Gąsienicową z malowniczymi Stawami Gąsienicowymi. Imponująco wygląda stąd słowacki Krywań.

Świnica (2301 m) widziana z Pośredniej Turni (2128 m)Świnica (2301 m) widziana z Pośredniej Turni (2128 m)

Trasa na Świnicę wymaga bardzo dobrej kondycji i odporności na ekspozycję. W sezonie wymaga też odporności na presję tłumu, wtedy trudno też o dobre miejsce na podziwianie widoków ze szczytu. Świnica jest także popularnym celem zimowych wypraw, często wykorzystywana jest do nauki zimowej turystyki wysokogórskiej.

Panorama z wierzchołka taternickiego Świnicy (zachód)Zimowa panorama z wierzchołka taternickiego Świnicy (zachód)

Informacje praktyczne

Suma wzniesień (od Kasprowego Wierchu): ok. 480 m
Długość trasy (z Kasprowego Wierchu) ok. 6 km
Czas wyprawy (z Kasprowego Wierchu) ok. 5 h

Zobacz propozycje wycieczek: Z Murowańca przez Zawrat na Świnicę
Świnica zimą – wierzchołek taternicki

10. Krywań – święta góra Słowaków

Krywań (słow. Kriváň, 2494 m) to jeden z najbardziej charakterystycznych tatrzańskich szczytów, znany z bardzo rozległych panoram, które faktycznie są imponujące. Oprócz najwyższych tatrzańskich gigantów zobaczymy też leżącą bezpośrednio 500 metrów pod naszymi nogami od wschodu Dolinę Ważecką, na północ Teriańskie Stawy i Dolinę Niewcyrkę, a od zachodu Dolinę Koprową i Liptowskie Kopy.

Teriańskie StawyTeriańskie Stawy

Trasa nie ma trudności technicznych, nie ma też punktów z ekspozycją, ale jednocześnie jest długa, o dużym przewyższeniu i trochę monotonna – jeśli odbywamy ją w słonecznym ciepłym dniu pokonywanie kolejno wznoszących się zakosów wydaje się nie mieć końca. Dlaczego więc Krywań w naszym zestawieniu? Oprócz sławnych widoków szczytowych, góra ma tak fascynująca historię i jest tak „zasłużona” dla naszych Sąsiadów, że absolutnie warto ją zdobyć. Krywań to święta góra Słowaków i symbol odrodzenia narodowego Słowacji. Jego sylwetka znajduje się na monetach 1, 2 i 5 eurocentowych, występuje w ich hymnie narodowym oraz w utworach ludowych – w Polsce znana jest z piosenki Skaldów (nie tylko) do tekstu Kazimierza Przerwy – Tetmajera „Krywaniu, Krywaniu”. Co roku, w sierpniu, organizowane są tzw. národné výlety, patriotyczne wejścia na szczyt. Krywań na podstawie ankiety z roku 1967 został uznany za najpiękniejszy szczyt Tatr.

Panorama Tatr ze szczytu Krywania (wschód)Panorama Tatr ze szczytu Krywania

Informacje praktyczne

Długość trasy: ok. 13 km
Różnica wzniesień: 1370 m
Zobacz wyprawę
Krywań – święta góra Słowaków

Ważne! Planując wyjście w Tatry Słowackie pamiętajmy o ubezpieczeniu się – więcej informacji: UBEZPIECZENIE W GÓRY

Długo zastanawialiśmy się nad wyborem czołowej „dziesiątki” najpiękniejszych widokowych szczytów Tatr dostępnych turystycznie. Na liście nie znalazły się przecież np. Kościelec, Łomnica (dostępna kolejką), Sławkowski Szczyt, Jagnięcy Szczyt, Starorobociański Szczyt, Rohacze, Banówka,Wołowiec i niewielki w tym towarzystwie Kopieniec.
Nasz wybór jest jednak subiektywny i jak wspomnieliśmy na wstępie, nie o same widoki chodzi, ale o charakter i wrażenia z wyprawy.

Może okaże się, że wkrótce przyjdzie nam tą listę zmodyfikować – i utworzymy osobne propozycje dla Tatr Wysokich i Zachodnich?