11 propozycji łatwych tras w Tatrach. Pomysły polecamy szczególnie tym, którzy chcieliby już wyjść trochę wyżej niż Dolina Chochołowska, Kościeliska lub Morskie Oko oraz tym, którzy mają ochotę sprawdzić się na dłuższej, ale łatwej trasie. Każda z zaproponowanych wycieczek ma jednocześnie dodatkowe atrakcje – ładne jezioro, fajne schronisko, albo wspaniały widok.

Ważne! Dla zainteresowanych wycieczkami spacerowymi, polecanymi także dla seniorów oraz trasami, które można przejechać wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim przygotowaliśmy osobną listę: Tatry – trasy z wózkiem dziecięcym lub dla niepełnosprawnych.

 

Morskie Oko

Planując wycieczkę w Tatrach, niezależnie od trudności trasy należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w górach. Lato to możliwość występowania burz – jak się zachować w takich sytuacjach? Zachęcamy do skorzystania z działu: PORADY – AKADEMIA GÓRSKA TOPR
I jeszcze jedna uwaga – łatwy szlak to pojęcie bardzo względne. Przy dobrych warunkach pogodowych i dla osoby sprawnej, wymienione szlaki nie powinny sprawić problemu. Ale jeżeli nie mamy jeszcze doświadczenia na trasach poza spacerowymi należy odpowiedzialnie “dawkować” trudności, szczególnie jeśli planujemy wycieczki z dziećmi, osobami starszymi lub z mającymi problemy zdrowotne. Oprócz długości szlaku, należy też uwzględnić przewyższenie. Np. wyjście do Doliny Pięciu Stawów dla osób w dobrej kondycji to tylko wstęp do dalszej wędrówki, natomiast dla małego dziecka trasa może okazać się ponad jego możliwości, a w deszczowy dzień, kiedy szlaki są śliskie, problemy mogą mieć nawet osoby sprawne.
Warto również mieć świadomość, że przy wędrówkach po stronie słowackiej zalecane jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Nawet na łatwych trasach może pojawić się konieczność wezwania pomocy – a akcje ratunkowe po słowackiej stronie Tatr są płatne. Szczegółowe informacje – ile kosztuje ubezpieczenie i gdzie można je kupić – znajdują się w oprac. ubezpieczenia w Tatry Słowackie.
Trasy po polskiej stronie, oprócz Drogi Pod Reglami, znajdują się na terenie TPN – przed wejściem na trasę należy kupić bilet – OPŁATY TPN.

Polana Chochołowska

Łatwe trasy w Tatrach – propozycje wycieczek

1. Rusinowa Polana i Gęsia Szyja

Idealna propozycja na początek przygody z Tatrami. Rusinowa ma jedną ogromną zaletę – z parkingu na Wierch Porońcu w zaledwie 1:15 h możemy dotrzeć w miejsce, skąd rozciąga się jedna z piękniejszych panoram tatrzańskich. Jak na dłoni zobaczymy stąd, m.in. Lodowy szczyt, Baranie Rogi, Gerlach, Rysy. Latem w bacówce na polanie można kupić oscypki. Miejsce jest popularne, w ładne, letnie dni panuje tutaj spory tłok, warto więc zaplanować wycieczkę odpowiednio wcześnie.
Będąc już na Rusinowej Polanie warto podejść na Gęsią Szyję – trasa nie jest wymagająca, trzeba tylko zachować ostrożność na szczytowych Waksmundzkich Skałkach, które są trochę śliskie. Jeżeli schodzimy na Zazadnią, to po drodze zwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach (Historia powstania Sanktuarium) , ale nasza trasa nie zamknie się pętlą. Możemy też podejść na Wiktorówki z Rusinowej Polany (warto!) i wrócić z powrotem na Rusinową Polanę i dalej już tą samą drogą na parking.

Rusinowa Polana - panorama TatrPanorama Tatr z Rusinowej Polany

Schody na Gęsią Szyję z Rusinowej PolanySchody na Gęsią Szyję z Rusinowej Polany

Dlaczego warto?
– jedna z piękniejszych tatrzańskich panoram
– trasa bez trudności (łatwa)
– możliwość odwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach
– możliwość zakupu oscypków – na polanie jest prowadzony kulturowy wypas owiec

Informacje praktyczne:
Punkt wyjścia: Wierch Poroniec – zejście do Zazadniej lub powrót tą sama drogą na Wierch Poroniec
Suma wzniesień: (na Gęsią Szyję): ok. 400 m
Długość trasy (na Gęsią Szyję – tam i z powrotem): ok. 9,5 km
Czas przejścia (sam przemarsz na Gęsią Szyję tam i z powrotem): ok. 3:30 h
Opisana trasa na Rusinową Polanę: Gęsia Szyja, Rusinowa Polana i Wiktorówki

 
2. Symboliczny Cmentarz pod Osterwą i Popradzki Staw (Tatry Słowackie)

Popradzki Staw pojawił się już w zestawieniu tras na wózek. Tym razem zapraszamy na spacer do Doliny Mięguszowieckiej, nad Popradzki Staw i pod urwiste ściany Osterwy, gdzie znajduje się Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą (Tatranský symbolický cintorín). Proponujemy przejście czerwonym szlakiem ze Szczyrbskiego Jeziora (Strbskego Plesa). Trasa prowadzi bardzo urokliwą ścieżką z widokiem na szerokie dno Doliny Mięguszowieckiej (Mengusovská dolina) i górującą nad Popradzkim Stawem Doliną Złomisk (Zlomisková dolina).
Cała wycieczka jest widokowa i bardzo urozmaicona. Niewątpliwym atutem jest sam Popradzki Staw – jedno z piękniejszych tatrzańskich jezior. Wokół stawu poprowadzona jest szeroka ścieżka (żółty szlak) – idealne miejsce na spokojny spacer. Ale głównym naszym celem jest Cmentarz pod Osterwą – miejsce naprawdę niezwykłe; do skalnych bloków przytwierdzone są tablice (niektóre bardzo oryginalne) z nazwiskami ludzi, którzy zginęli w górach: himalaistów, ratowników, i wielu, wielu innych, często szerzej nieznanych osób.
Cmentarz jest otwarty od 16 czerwca do 31 października. Dla urozmaicenia możemy wrócić zielonym szlakiem, który biegnie równolegle do czerwonego, ale schodzi głębiej w dolinę (trasa zimowa).

Tablice na Symbolicznym Cmentarzu pod OsterwąTablice na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą

Popradzki Staw (Popradské pleso)Popradzki Staw (Popradské pleso) i stojący nad nim ‘Hotel Górski Popradské pleso”

Dlaczego warto?
– Symboliczny Cmentarz – miejsce bardzo ważne dla ludzi interesujących się górami, historią taternictwa, i himalaizmu
– piękny Popradzki Staw (Popradské pleso),
– możliwość odpoczynku i posiłku w Hotelu Górskim Popradské pleso

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia:
Szczyrbskie Jezioro (Strbske Pleso) – czerwony szlak (fragment Magistrali Tatrzańskiej), powrót zielonym
Suma wzniesień: 310 m
Długość trasy: (tam i z powrotem) – ok. 13 km
Czas przejścia (sam przemarsz tam i z powrotem): 3:30 h
Ważne: powinniśmy mieć ubezpieczenie w Tatry Słowackie
Opisane trasy: Symboliczny Cmentarz pod Osterwą
Osterwa nad Popradzkim Stawem

3. Grześ (słow. Lúčna, 1653 m)

Łatwo dostępny i bardzo widokowy szczyt, wart polecenia ze względu na rozciągające się wspaniałe widoki – zobaczymy stąd całe Tatry Zachodnie, a nawet szczyty Tatr Wysokich. Panorama jest wyjątkowo efektowna jesienią, kiedy zbocza przebarwiają się na rudo.
Na trasie nie ma trudności technicznych, szczyt może być np. świetnym uzupełnieniem wycieczki do Doliny Chochołowskiej – ze schroniska na Polanie Chochołowskiej wyjdziemy na górę w 1:30 h (żółty szlak). Grzesia polecamy szczególnie tym, którzy chcieliby się sprawdzić na dłuższej, ale łatwej trasie. Chcieliby już wyjść trochę wyżej niż dolinki tatrzańskie, ale nie znają jeszcze swoich możliwości. Całość trasy od wyjścia z Siwej Polany to już propozycja na całodniową eskapadę.
Jeżeli mamy ochotę na dłuższą wycieczkę, warto zdobyć szczyt Rakonia (słow. Rákoň, 1879 m), z jego szczytu rozciąga się wspaniała panorama grani Rohaczy i na całe otoczenie Doliny Rohackiej.

Trasa z Chochołowskiej Polany na Grzesia, i RakońTrasa z Chochołowskiej Polany na Grzesia, i Rakoń
Panorama ze szczytu Grzesia (1653 m): główna grań Tatr Zachodnich, od Przełęczy Tomanowej przez Błyszcz (2159 m), Starorobociański Wierch (2176 m), Jarząbczy Wierch (2137 m), Wołowiec (2064 m) i grań Rohaczy po Banówkę (2178 m) i Salatyn (2048 m)Panorama ze szczytu Grzesia (1653 m): główna grań Tatr Zachodnich, od Przełęczy Tomanowej przez Błyszcz (2159 m), Starorobociański Wierch (2176 m), Jarząbczy Wierch (2137 m), Wołowiec (2064 m) i grań Rohaczy po Banówkę (2178 m) i Salatyn (2048 m)
Widok ze szczytu Grzesia (1653 m) na Czerwone Wierchy, Ornak, Błyszcz (2159 m), Trzydniowiański Wierch (1758 m), na horyzoncie szczyt KrywaniaWidok ze szczytu Grzesia (1653 m) na Czerwone Wierchy, Ornak, Błyszcz (2159 m), Trzydniowiański Wierch (1758 m), na horyzoncie szczyt Krywania

Dlaczego warto?
– wspaniała panorama Tatr Zachodnich
– łatwa technicznie trasa jest idealna dla początkujących turystów, którzy chcieliby wyjść ponad tatrzańskie dolinki
– możliwość odpoczynku i posiłku w Schronisku na Polanie Chochołowskiej

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia:
Siwa Polana
Suma wzniesień: (od Schroniska na Polanie Chochołowskiej) ok. 510 m (od Siwej Polany) ok. 760 m
Długość trasy: (tam i z powrotem) – ok. 15 km Dolina Chochołowska plus ok. 6 km na Grzesia – razem ok. 21 km
Czas przejścia (sam przemarsz tam i z powrotem): od Schroniska na Polanie Chochołowskiej – ok. 2:45 h, od Siwej Polany – ok. 6:15 h
Trasa: Siwa Polana – Schronisko na Polanie Chochołowskiej – Grześ – Schronisko na Polanie Chochołowskiej – Siwa Polana
Pętla przez Grzesia i Rakoń i zejście Wyżnią Chochołowską Doliną (od Siwej Polany) to aż 26 km.

Trasa do Doliny Chochołowskiej (letnia): Dolina Chochołowska
Opisana trasa: Grześ i Rakoń – łatwe i bardzo widokowe szczyty Tatr Zachodnich

4. Dolina Małej Łąki

Propozycja dla uciekających od tłumów. Piękna, duża zielona dolina z efektowną panoramą na Giewont, Przełęcz pod Kopą Kondracką i Wielką Małołącką Turnię to dobry cel na wycieczkę z dziećmi lub dłuższy górski spacer dla każdego. Wejście do doliny znajduje się tuż obok ulicy Krzeptówki prowadzącej z Zakopanego w kierunku Kir (parkingi). Możemy tu również podejść Drogą Pod Reglami od strony Doliny Strążyskiej lub Doliny Kościeliskiej (w obu przypadkach ok. 0:40 h). Spacer Doliną Małej Łąki możemy zakończyć na Wielkiej Polanie Małołąckiej lub podejść wyżej do Świstówki (próg kotła na wysokości ok. 1450 m). Z Doliny Małej Łąki warto zrobić dłuższą wycieczkę i przejść przez Przełęcz w Grzybowcu (czarny szlak w kierunku wschodnim) do Doliny Strążyskiej (a tam podejść do wodospadu Siklawica) lub przez Przysłop Miętusi (czarny szlak w kierunku zachodnim) przejść do Doliny Kościeliskiej. W ten sposób możemy naszą wycieczkę zamknąć zgrabną pętlą bez konieczności powrotu tą samą drogą.

Dolina Małej Łąki widziana z grani Czerwonego GrzbietuDolina Małej Łąki widziana z grani Czerwonego GrzbietuWielka Polana Małołącka - widok na Wielką Małołącką Turnię (1847 m) i Zagonną Turnię (1710 m)Wielka Polana Małołącka – widok na Wielką Małołącką Turnię (1847 m) i Zagonną Turnię (1710 m)Wielka Polana MałołąckaWielka Polana Małołącka

Dlaczego warto?
– łatwa trasa do jednej z piękniejszych tatrzańskich dolin, szczególnie efektowna latem i jesienią
– nie spotkamy tu tak wieku turystów, jak na innych popularnych szlakach tatrzańskich
– przy przejściu przez Przysłop Miętusi – ciekawa panorama Czerwonych Wierchów i Doliny Miętusiej

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia:
Zakopane, ul. Krzeptówki lub ul. Strążyska – wejście do Doliny Strążyskiej lub Kiry – wejście do Doliny Kościeliskiej
Suma wzniesień: pętla do Doliny Strążyskiej ok. 420 m, Doliny Kościeliskiej ok. 300 m (sama Dolina Małej Łąki – ok. 260 m)
Długość trasy: zarówno pętla do Doliny Strążyskiej, jak i do Doliny Kościeliskiej ok. 11 km
Czas przejścia (sam przemarsz): pętla do Doliny Strążyskiej ok. 4:15 h, do Doliny Kościeliskiej ok. 3:20 h (sama Dolina Małej Łąki – ok. 2:15 h)

5. Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec  (nazywany też Kopieńcem, 1328 m)  – niewielki, w porównaniu z otaczającymi go tatrzańskimi szczytami Tatr, ale zaskakujący wspaniałą panoramą. Łatwą droga z Toporowej Cyrhli (Zakopane) dotrzemy tu zielonym szlakiem w ok. 1:10 h. Zobaczymy stąd Tatry od Hawrania przez Kołowy Szczyt, Lodowy Szczyt, Koszystą, całą Orlą Perć, Tatry Zachodnie od Kasprowego Wierchu przez Czerwone Wierchy aż po Kominiarski Wierch. Panorama jest naprawdę imponująca. Ale to nie wszystko, bo patrząc w kierunku widocznego w dole Zakopanego zobaczymy też Pilsko, Babią Górę, Gorce, Pieniny i nawet Beskid Sądecki. Po zejściu ze szczytu możemy odpocząć na Polanie Kopieniec, gdzie znajduje się cały kompleks zabytkowych szałasów pasterskich. Powrót możemy zaplanować tą samą drogą lub zejść do Doliny Olczyskiej, gdzie dodatkową atrakcją jest Wywierzysko Olczyskie i dalej w dół dolinką na Jaszczurówkę (przystanek autobusowy). Kopieniec jest idealną propozycją na wycieczkę w góry dla każdego turysty, polecamy ją również rodzinom z dziećmi.

Polana Kopieniec

Panorama z KopieńcaPanorama z Kopieńca
Panorama z KopieńcaPanorama z Kopieńca

Dlaczego warto?
– wyjątkowa panorama Tatr, ale również
– kompleks szałasów pasterskich na Polanie Kopieniec
– możliwość przejścia do Doliny Olczyskiej, gdzie zobaczymy Wywierzysko Olczyskie

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia:
Zakopane,Toporowa Cyrhla (możliwy dojazd busem)
Różnica wzniesień:
ok. 350 m

Długość trasy: na Kopieniec i powrót tą samą drogą – ok. 5 km. Na Kopieniec i zejście na Jaszczurówkę – ok. 7 km
Czas przejścia (sam przemarsz): na Kopieniec i powrót tą samą drogą – ok. 2:00 h. Na Kopieniec i zejście na Jaszczurówkę) ok. 2:40 h
Opisana trasa (wersja zimowa): Zimowa panorama Tatr z Wielkiego Kopieńca

6. Wodospad Skok w Dolinie Młynickiej (Tatry Słowackie)

Miejsce ma kilka ważnych atutów – jest to jeden z najładniejszych wodospadów tatrzańskich i co ważne, łatwo dostępny – ze Szczyrbskiego Jeziora (Strbske Pleso) to tylko 3,5 km, więc dojście do niego można traktować jako górski spacer. Znajdujące się małe rozlewisko pod wodospadem może być świetnym miejscem na relaks.
Wodospad Skok to doskonała propozycja na początek przygody ze słowackimi Tatrami, a przy okazji mała konkurencja dla zatłoczonej polskiej strony. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Strbske Pleso).
Nad wodospad prowadzi żółty szlak ze Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské pleso).

Wodospad Skok (vodopád Skok)Wodospad Skok (vodopád Skok)

Staw pod Skokiem (Plesko pod Skokom)Staw pod Skokiem (Plesko pod Skokom)

Dlaczego warto?
– jeden z piękniejszych wodospadów tatrzańskich
– łatwa i krótka trasa
– wysokogórskie otoczenie Doliny Młynickiej
– dodatkowe atrakcje miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso)

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia:
Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso)
Różnica wzniesień: ok. 350 m
Długość trasy: (tam i z powrotem) ok. 7 km
Czas przejścia (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 2:30 h

Ważne: konieczne ubezpieczenie w Tatry Słowackie
Opisana trasa: Wodospad Skok w Dolinie Młynickiej

7. Sarnia Skała

Sarnia Skała to prawdziwy tatrzański przebój, szczyt przyciąga turystów o każdej porze roku. Spora w tym zasługa widoku – rozciąga się stąd bowiem wspaniała panorama na Zakopane, na Tatry Zachodnie, ale przede wszystkim doskonale widać stąd północne ściany Giewontu. Atrakcyjna jest nie tylko Sarnia Skała, ale też drogi prowadzące na szczyt – przechodzimy bowiem przez jedne z piękniejszych dolinek tatrzańskich: Dolinę Białego i Dolinę Strążyską z wodospadem Siklawica, przy okazji robiąc zgrabną pętlę.
Z ciekawostek warto dodać, że dawniej Sarnią Skałę nazywano Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą i była ona intensywnie penetrowana przez poszukiwaczy skarbów.

Szczyt Sarniej Skały (1377 m) od strony Czerwonej PrzełęczySzczyt Sarniej Skały (1377 m) od strony Czerwonej PrzełęczyWidok z Sarniej Skały (1377 m) na Giewont (1895 m)Widok z Sarniej Skały (1377 m) na Giewont (1895 m)Widok z Sarniej Skały zdj. D.J. WąsikWidok z Sarniej Skały zdj. D.J. Wąsik

Dlaczego warto?
– najlepsze miejsce do podziwiania ścian Giewontu
– wspaniała panorama Podhala
– wysokogórski, skalisty charakter szczytu
– wodospad Siklawica w Dolinie Strążyskiej
– przejście obok wylotu sztolni powstałej w czasie poszukiwań rudy uranu w Dolinie Białego
– możliwość odpoczynku i posiłku w bufecie na Polanie Strążyskiej

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia (powrotu):
Zakopane, ul. Strążyska – wejście do Doliny Strążyskiej
Trasa:
Dolina Strążyska (wejście) – Droga pod Reglami – Dolina Białego – Sarnia Skała – Polana Strążyska – Siklawica – Dolina Strążyska
Różnica wzniesień: ok. 500 m
Długość trasy:  ok. 9 km
Czas przejścia (sam przemarsz): ok. 3:40 h
Opisana trasa: Sarnia Skała – miejscówka z widokiem na Giewont

8. Brestowa (Tatry Zachodnie)

Krótka i urozmaicona trasa na Brestową (1934 m) powinna się spodobać szczególnie dzieciom – wycieczka obejmuje bowiem przejażdżkę wyciągiem ze stacji narciarskiej Rohacze-Spalena. Stąd, urokliwą ścieżką biegnąca pośród kosówek, borówek i wrzosów w 1 godz. wyjdziemy najpierw na Przedni Salatyn, a później na Brestową. Już z podejścia granią możemy podziwiać widoki na Tatry Zachodnie z Rohaczami na I planie, a na horyzoncie zobaczymy nawet Tatry Wysokie.
Na łagodnych zboczach Brestowej można zaplanować dłuższy postój i wrócić tą samą drogą do kolejki lub zejść na parking Rohacze-Spalena (niebieski szlak) – 2:15 h. Ale można również zrobić sobie dodatkowy spacer na Zuberski Wierch – z Brestowej tam i z powrotem 1:25 h. Można również zdobyć Salatyn  (2048 m) –  z Brestowej tam i z powrotem 1:30 h. Z Salatyna musimy wrócić tą samą drogą, dalej prowadzi szlak na Pacholę – jest to trudna, eksponowana trasa, zdecydowanie nie należy do łatwych!
Uwaga! Wyciąg krzesełkowy kursuje w okresie wakacyjnym codziennie, po sezonie tylko w weekendy.

Widok na Dolinę Salatyńska ze szlaku na Przedni Salatyn (1815 m)Widok na Dolinę Salatyńską ze szlaku na Przedni Salatyn (1815 m)
Widok z grani Przedniego Salatyna (1815 m) na Brestową (1934 m) i Salatyn (2048 m)Widok z grani Przedniego Salatyna (1815 m) na Brestową (1934 m) i Salatyn (2048 m)
Widok z Brestowej (1934 m) na Salatyn (2048 m), Spaloną Kopę (2083 m), Pachoł (2167 m) i całą grań RohaczyWidok z Brestowej (1934 m) na Salatyn (2048 m), Spaloną Kopę (2083 m), Pachoł (2167 m) i całą grań Rohaczy

Dlaczego warto?
– dzięki wyciągowi możliwość zdobycia stosunkowo wysokiego szczytu
– przejażdżka nowoczesną kolejką (widoki)
– wspaniała panorama Tatr Zachodnich
– możliwość przedłużenia wycieczki na Salatyn (2048 m)
– możliwość odpoczynku i posiłku w Bufecie Spálená (górna stacja wyciągu)

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia:
parking Ośrodka Narciarskiego Roháče – Spalena
Trasa:
Roháče–Spalena – Brestowa – Roháče–Spalena
Długość trasy:  ok. 5 km
(jeżeli wyjeżdżamy i zjeżdżamy kolejką) ok. 7,5 km (jeżeli schodzimy pieszo)
Różnica wzniesień: ok. 440 m (jeżeli wyjeżdżamy kolejką)
Czas przejścia (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 2:00 h (jeżeli wyjeżdżamy i zjeżdżamy kolejką) ok. 3:15 (jeżeli schodzimy pieszo)
Opisana trasa: Salatyn i Pachoł w Grani Rohaczy

9. Nosal

Nosal (1206 m) – wznoszący się nad Kuźnicami szczyt jest bardzo popularny wśród turystów. Góra ma kilka atutów – jest łatwo dostępna z samego Zakopanego, jest też bardzo widokowa – z góry rozciąga się piękna panorama tatrzańskich szczytów, doskonale widać też Zakopane. Jest idealna na półdniową wycieczkę – przejście całej grani Nosala zajmuje jedynie 1:30 h.
Mimo niewielkiej wysokości skalna grań Nosala daje przedsmak prawdziwej wysokogórskiej wycieczki, ponad stumetrowe ściany robią naprawdę duże wrażenie!
Nosal w powszechnej świadomości kojarzy się z legendarną trasą „K” – najtrudniejszą trasą narciarską w Polsce (niestety, od kilku sezonów nieczynną).

Ściany Nosala opadające w stronę drogi do KuźnicŚciany Nosala opadające w stronę drogi do Kuźnic
Panorama Tatr z Nosala (1206 m): od lewj Świnica, Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby, Kopa Kondrackai GiewontPanorama Tatr z Nosala (1206 m): od lewj Świnica, Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby, Kopa Kondracka i Giewont

Dlaczego warto?
– bardzo widokowy
– łatwo dostępny z Zakopanego
– możliwość połączenia z trasą do Doliny Olczyskiej, na Halę Gąsienicową lub Kalatówki

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia:
Tama Pod Nosalem
Trasa:
Tama Pod Nosalem – Nosal – Kuźnice – Tama Pod Nosalem
Różnica wzniesień:
ok. 270 m

Długość trasy: (pętla): ok. 4,6 km
Czas przejścia (sam przemarsz): ok. 1:45 h
Opisana trasa: Nosal – góra zawieszona nad Zakopanem

10. Z Kuźnic do Murowańca i nad Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy ma wszystkie atuty idealnej górskiej wycieczki – jest przepięknie położony, a prowadząca do niego trasa jest nie tylko piękna, ale też urozmaicona. Duża w tym zasługa samej Doliny Gąsienicowej z jej szałasami i panoramami, w tym najsłynniejszą z Kościelcem i Małym Kościelcem na I planie. Sporą atrakcją wycieczki jest oczywiście schronisko Murowaniec. Odcinek od schroniska nad staw poprowadzony jest kamienistą ścieżką wśród kosówek. W połowie drogi warto zwrócić uwagę na znajdujący się w dole na piarżysku kamienny obelisk upamiętniający miejsce śmierci Mieczysława Karłowicza. Cała trasa nie jest zbyt wymagająca, aczkolwiek przewyższenie od Kuźnic do Czarnego Stawu wynosi 720 m.
Na Halę Gąsienicową, do Schroniska Murowaniec dotrzemy z Kuźnic szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki, lub niebieskim przez Boczań. W jednym i drugim przypadku czas przejścia wynosi 1 h 55 min. Dla urozmaicenia krajobrazowego warto wybrać do wejścia trasę Doliną Jaworzynki, a wrócić przez Boczań.

Tatry panorama z Hali Gąsienicowej (Królowe Rówienki)Panorama Tatr z Hali Gąsienicowej
Mały Kościelec i Kościelec widziany z Doliny Gąsienicowej, z prawej ŚwinicaMały Kościelec i Kościelec widziany z Doliny Gąsienicowej, z prawej Świnica
Czarny Staw GąsienicowyCzarny Staw Gąsienicowy

Dlaczego warto?
– Dolina Gąsienicowa jest jedną z piękniejszych w polskich Tatrach
– panorama Tatr z Królowej Rówienek i z Hali Gąsienicowej
– Czarny Staw Gąsienicowy otoczony potężnymi ścianami Granatów i Kościelca – miejsce wyjątkowo piękne
– możliwość odpoczynku i posiłku w Schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej
– dobra trasa na pierwszy kontakt z Tatrami Wysokimi

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia:
Kuźnice
Różnica wzniesień:
ok. 720 m

Długość trasy: (tam i z powrotem) (Kuźnice – Czarny Staw – Kuźnice): ok. 13,6 km
Czas przejścia (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 4:15 h
Opisana trasa: Z Kuźnic do Murowańca i nad Czarny Staw

11. Dolina Pięciu Stawów Polskich

Wyprawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich należy do kategorii NAJ. Odwiedzimy dolinę uważaną za najpiękniejszą w Tatrach. Przejdziemy obok Siklawy – największego wodospadu tatrzańskiego (około 70 m. wysokości). Zobaczymy najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie – Wielki Staw Polski oraz najwyżej położone jezioro Polski (1890m n.p.m.) – Zadni Staw Polski. Dotrzemy do najwyżej położonego schroniska w Polsce (1670 m n.p.m.).
Będąc już przy Schronisku możemy zrobić sobie spacer wokół stawów lub podejść do Pustej Dolinki, trasa: https://gorydlaciebie.pl/dolina-pieciu-stawow-polskich-i-pusta-dolinka/

Uwaga! Warto pamiętać, że trasa do Doliny Pięciu Stawów nie należy do spacerowych, jest to jednak spora odległość i stosunkowo duże przewyższenie – ok. 690 m. Trzeba też uważać w deszczowe dni na śliskie kamienie na szlaku przy Siklawie.
Powrót. Od schroniska możemy wrócić czarnym szlakiem robiąc w ten sposób częściową pętlę.

Szlaki do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów PolskichSchemat szlaków do Doliny Pięciu Stawów Polskich
Wielka Siklawa widziana z Doliny RoztokiWielka Siklawa – największy wodospad w Polsce, woda opada z wys. na prawie 70 m progu skalnego, oddzielającego Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Roztoki

Dolina Pięciu Stawów Polskich - stawy: Mały i WielkiDolina Pięciu Stawów Polskich – stawy: Mały i Wielki
Dolina Pięciu Stawów Polskich - zejście wzdłuż Wielkiego StawuDolina Pięciu Stawów Polskich – zejście wzdłuż Wielkiego Stawu

Dlaczego warto?
– dolina uważana za najpiękniejszą w Tatrach
– Siklawa – największy wodospad tatrzański
– najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie
– możliwość zrobienia spacerów wokół stawów
– możliwość odpoczynku i posiłku w Schronisku w Dolinie „5” Stawów. Obowiązkowo trzeba spróbować słynnej szarlotki!

Informacje praktyczne
Punkt wyjścia: Palenica Białczańska (parking)
Różnica wzniesień: ok. 690 m (do schroniska)
Długość trasy: (tam i z powrotem) ok. 17 km (do schroniska i z powrotem)
Czas przejścia (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 5 h (do schroniska i z powrotem)
Opisana trasa: Dolina Pięciu Stawów Polskich

To oczywiście nasze subiektywne propozycje “łatwych wycieczek w Tatrach”. Jednym z kryteriów wyboru był fakt, że wszystkie powyższe trasy pokonaliśmy wielokrotnie z dziećmi będącymi w różnym wieku, nawet kilkuletnimi. Dlatego mamy nadzieję, że takie przetestowane i sprawdzone kierunki okażą się pomocne i ułatwią decyzję szczególnie tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wyższymi Tatrami. Listę postaramy się na bieżąco uzupełniać, szczególnie o propozycje ze strony słowackiej, gdzie zmieniająca się infrastruktura otwiera nowe możliwości różnych ciekawych kombinacji.

Inne propozycje łatwych tras w Tatrach:
Łatwe trasy zimowe w Tatrach – 10 propozycji
Tatry – trasy z wózkiem dziecięcym lub dla niepełnosprawnych