Pilsko, po Babiej Górze, jest najwyższym i równie charakterystycznym szczytem (masywem) Beskidu Żywieckiego. Jego główny wierzchołek o wys. 1557 m znajduje się nieznacznie po słowackiej stronie i zaliczany jest do Beskidów Orawskich. Pilsko to nie tylko sam szczyt, ale cały masyw idealnie nadający się do uprawiania narciarstwa (liczne wyciągi), turystyki pieszej, jazdy konnej, kolarstwa górskiego i innych form aktywności górskiej. Ze szczytu możemy podziwiać bardzo rozległą panoramę Tatr i otaczających Beskidów. Góra potrafi być też niebezpieczna – przy złej widoczności łatwo zgubić drogę.
Idąc na Pilsko z Korbielowa odpoczniemy na Hali Miziowej, gdzie znajduje się Schronisko PTTK – obiekt świadczy szeroką ofertę turystyczną.

Kraj: PolsWidok na Halę miziowa i Kotlinę Żywiecką z podejścia na szczyt Pilskaka
Rejon: Beskid Żywiecki

Punkt wyjścia (powrotu): Korbielów (Zajazd Smrek)
Czas: 1 dzień

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
(patrz „Ważne” poniżej)
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 1000 m

Długość trasy: ok. 14,5 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 5:30 h (Zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków i odwiedzenie schronisk)

Mapa Beskidu Żywieckiego online: Beskid Żywiecki

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).

Poniżej mapa turystyczna Wydawnictwa Compass rejonu Pilska

Pilsko z Korbielowa - mapa trasy

Z parkingu przed Zajazdem Smrek ruszamy asfaltową drogą („ulica Leśna”) w górę bocznej doliny w kierunku przysiółku Czarny Groń.

Po około 450 m szlaki rozwidlają się, „nasz” żółty szlak biegnie w lewo wzdłuż potoku Buczynka. Mijamy pole biwakowe, gdzie można również zaparkować i ewentualnie zanocować mając własny namiot.

Pole biwakowe przy żółtym szlaku w Korbielowie (Czarny Groń)

Szlak skręca z asfaltowej drogi w lewo i przechodzi koło oznakowanego miejsca wypoczynku (ławostół).

Ścieżka przez kładkę przechodzi na drugą stronę potoku i długim trawersem wspina się cały czas przez las na zbocza Szlakówki. Po drodze otwiera się ładny widok na przeciwległe zbocze doliny z widocznymi halami Uszczawne i Malorka.

Hala Uszczawne i Hala Malorka widziane z żółtego szlaku na Halę Miziową

Nasza ścieżka z Korbielowa na Pilsko wykonuje ostry zakos i granią (Czarny Groń) wchodzi na Halę Miziową. Dotarcie tutaj zajmuje nam prawie 2:30 h, pokonujemy prawie 700 m różnicy wzniesień.

Schronisko na Hali Miziowej

W schronisku PTTK możemy odpocząć i coś zjeść. Do wyboru mamy nowy olbrzymi budynek, lub stary, drewniany – pozostałość po dawnym schronisku (obecnie grill). Na hali krzyżują się liczne szlaki turystyczne (piesze, rowerowe, konne, narciarskie). Możemy tu dotrzeć zielonym szlakiem z Sopotni lub Korbielowa, czerwonym z Przełęczy Glinne ze wschodu lub od strony zachodniej ze schroniska na Rysiance i oczywiście „naszym” żółtym, z Korbielowa spod zajazdu Smrek. Przy schronisku znajdują się wyciągi narciarskie oraz stacja GOPR. Po odpoczynku ruszamy na szczyt Pilska, wybieramy czarny szlak wzdłuż wyciągu orczykowego.

Budynek starego schroniska na Hali Miziowej

Skrzyzowanie szlaków na Hali Miziowej

W pół godziny docieramy na szczyt Góry Pięciu Kopców (1542 m), która jest tzw. polskim wierzchołkiem Pilska. Przebiega tędy granica polsko – słowacka, a główny wierzchołek znajduje się już za granicą. Cała górna część masywu porośnięta jest gęstą kosówką, co dodaje uroku i tworzy wysokogórski charakter tego miejsca.

Widok na Halę miziowa i Kotlinę Żywiecką z podejścia na szczyt Pilska

Widok z Góry Pięciu Kopców (1542 m) na Babią Górę (1725 m)

Po nacieszeniu się wspaniałymi widokami na Beskid Żywiecki wąską ścieżką przez gęste kosówki ruszamy na słowacki szczyt Pilska.

Morze kosówek na szczycie Pilska (1557 m)

Po paru minutach stajemy na kamienistym wzniesieniu, skąKrzyż i ołtarz polowy na szczycie Pilska (1557 m)d przy dobrej widoczności możemy podziwiać panoramę Tatr, otoczenie Jeziora Orawskiego, Beskidy Orawskie, Beskid Żywiecki i Śląski. Na szczycie, oprócz drogowskazów szlaków, znajduje się krzyż i kamienny ołtarz polowy postawiony przez mieszkańców wsi Mutne (Orawa, Słowacja). Podobnie jak na Babiej Górze, na szczycie Pilska często trafimy na silny wiatr, a przy słabej widoczności bardzo łatwo jest pobłądzić.

Widok ze szczytu Pilska (1557 m) na Jezioro Orawskie i na Tatry

Widok ze szczytu Pilska (1557 m) w kierunku Babiej Góry (1725 m)

Widok ze szczytu Pilska (1557 m) na grań Lipowskiego Wierchu, Rysiankę (1322 m), Romankę (1366 m), a na drugim planie na Baranią Górę (1220 m) i Skrzyczne (1257 m)

Widok ze szczytu Pilska (1557 m) na otoczenie Kotliny Żywieckiej
Wracamy na polską stronę, ale dla odmiany na Halę Miziową schodzimy żółtym, a nie czarnym szlakiem. Ścieżka prowadzi przez zarośla paproci i po łuku sprowadza nas przed Schronisko na Hali Miziowej.

Schronisko na Hali Miziowej

Liczne szlaki turystyczne z Korbielowa na Pilsko umożliwiają nam powrót inną trasą niż droga, którą tu dotarliśmy. Najpierw zielonym szlakiem idziemy w kierunku Sopotni Wielkiej.

Mijamy ścieżkę prowadzącą na Halę Górową, gdzie w miesiącach letnich funkcjonuje Studencka Baza Namiotowa.

Hala Jodłowcowa na trasie zielonego szlaku z Hali Miziowej

Po około pół godzinnym marszu, licząc od schroniska, docieramy do początku czarnego szlaku, którym przejdziemy widzianą już wcześniej grań z Halą Uszczawne i Malorka.

Schodzimy na Przełęcz Przysłopy, gdzie znowu zmieniamy szlak tym razem na niebieski. W pół godziny schodzimy do Korbielowa prosto na parking przed Zajazdem Smrek, skąd wyruszyliśmy rano.

Pilsko widziane z Hali Malorka
Przed odjazdem możemy odpocząć nad wodą lub skorzystać z siłowni na otwartym powietrzu.