Przełęcz pod Kopą Kondracką 1863 m, jest bardzo popularnym celem skiturowych wycieczek tatrzańskich. Przy dobrych warunkach (przeważnie na wiosnę) i kondycji wyprawa może być przedłużona aż na szczyt Kopy Kondrackiej (2004 m). Wycieczka jest o tyle bezpieczna, że trudności narastają w trakcie zdobywania wysokości – można się zawczasu wycofać. Dodatkową atrakcją są widoki, szczególnie na południowe zbocza Giewontu, a Schronisko na Hali Kondratowej uprzyjemni zimową eskapadę.

Autorami zdjęć są Marcin i Jan Pichórz – Przyjaciele portalu Góry dla Ciebie

Kraj: PolskaSchronisko PTTK na Hali Kondratowej
Rejon: Tatry
Punkt wyjścia (powrotu):
Zakopane, Kuźnice
Czas: 1 dzień
Pora roku: zima
Trudności: przy dobrych warunkach śniegowych – niewielkie

Suma wzniesień:
ok. 850 m
Długość trasy: ok. 12 km
Czas wyprawy zimą: ok. 4:30 h, (samego podejścia i zjazdu) – wszystko zależy od warunków śniegowych i kondycji.
Ważne! Należy zwrócić szczególną uwagę na warunki śniegowe (pogoda) i komunikat lawinowy!
Informacje te można sprawdzić: na stronach TPN informacje o warunkach na szlakach oraz aktualny komunikat lawinowy lub stronach TOPR: komunikat lawinowy TOPR.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o bezpieczeństwie w górach (panel boczny) oraz innymi materiałami dostępnymi w naszym dziale PORADY, a szczególnie filmów zrealizowanych przez TOPR.

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Poniżej fragment mapy turystycznej Tatr z zaznaczoną trasą skiturową na Przełęcz pod Kopą Kondracką – Wydawnictwa Compass

Przełęcz pod Kopą Kondracką - skitury - mapa

Wyruszamy z Kuźnic drogą na Kalatówki, która pokrywa się z niebieskim szlakiem pieszym oraz drogą dojazdową do Hotelu Górskiego PTTK „Kalatówki”.

Jest to tzw. Droga Brata Alberta. Po prawej mijamy żółty szlak prowadzący do Klasztoru oo. Albertynów, a po prawej klasztor ss. Albertynek. W niecałe pół godziny stajemy na Polanie Kalatówki, skąd otwierają się pierwsze widoki na Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby i Suchy Kondracki Wierch.

Widok z Polany Kalatówki na Kasprowy Wierch i poniżej Myślenickie Turnie, a po prawej Goryczkowa Czuba i Suchy Wierch Kondacki

Po prawej, powyżej nas, mijamy Hotel Górski „Kalatówki”, i kierujemy się w górę za znakami trasy narciarskiej na Halę Kondratową.

Hotel Górski PTTK Kalatówki

Początek śniegu na Polanie Kalatówki

Należy zwrócić uwagę na różnie przebiegające drogi szlaku pieszego (niebieski) oraz trasy narciarskie. Dokładny opis tych tras znajdziemy na stronach TPN (turystyka narciarska). Na szczęście oznakowanie szlaków jest bardzo dobre i nie powinniśmy mieć problemu z wyborem właściwej ścieżki.

Oznaczenia traas narciarskich i pieszych na Halę Kondratową

Przechodzimy koło nartostrady prowadzącej z Doliny Goryczkowej do Kuźnic (opisy w wyprawach: Skitury w Tatrach z Kuźnic przez Halę Gąsienicową na Kasprowy Wierch oraz Kasprowy Wierch klasyka narciarstwa), ponad lasem widoczny jest budynek pośredniej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch, który z tego miejsca wygląda jak zamek na skale.

Pośrednia stacja kolejki na Kasprowy Wierch na Myślenickich Turniach wygląda stąd jak zamek

Kierujemy się dalej szeroką drogą dnem doliny do nieodległego Schroniska PTTK na Hali Kondratowej. Podejście z Kuźnic nie zajęło nam zbyt wiele czasu ani sił – ok. 1:30 h, ale i tak warto odpocząć przy herbacie w schronisku. Z Hali Kondratowej, położonej ponad schroniskiem, możemy dokładnie prześledzić całą naszą dalszą drogę.

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej (1333 m) – stan przed remontem

Hala Kondratowa

Hala Kondratowa

Od tego miejsca wkraczamy w rejon zagrożony lawinami. Bezwzględnie musimy zapoznać się z komunikatami o warunkach śniegowych. Szlak narciarski na Przełęcz pod Kopą Kondracką prowadzi równolegle z zielonym szlakiem turystycznym, w górnej części podejścia nieco bardziej lewą stroną w zakosy zboczem Suchego Wierchu Kondrackiego. W przypadku znacznego zagrożenia lawinowego bezpieczna droga na Przełęcz prowadzi przez grań Łopaty. Podejście staje się coraz bardziej strome.

Wodok z Hali Kondratowej na Suchy Wierch Kondracki (1890 m), Przełęcz pod Kopą i Kopę Kondracką (2004 m)

Wodok z Hali Kondratowej na Suchy Wierch Kondracki (1890 m), Przełęcz pod Kopą i Kopę Kondracką (2004 m)

Ostre podejście na Przełęcz pod Kopą Kondracką

Ostre podejście na Przełęcz pod Kopą Kondracką

Mając uwadze fakt, że tą drogą będziemy zjeżdżać dobrze jest zwrócić uwagę na odsłonięte kamienie, skały lub zalodzenia. Po drodze możemy podziwiać coraz rozleglejsze widoki na całą Dolinę Kondratową oraz coraz lepiej widoczny szczyt Giewontu oraz grań Długiego Giewontu.

Giewont widziany z podejścia na Przełęcz pod Kopą Kondracką

Giewont widziany z podejścia na Przełęcz pod Kopą Kondracką

Dolina Kondratowa i na wprost Łopata (boczna grań doliny) widziana spod Przełęczy pod Kopą Kondracką

Dolina Kondratowa i na wprost Łopata (boczna grań doliny) widziana spod Przełęczy pod Kopą Kondracką

Górna partia podejścia, ze względu na swoje nachylenie (35-40 stopni), jest szczególnie narażona na podcięcie lawiny, w związku z czym decydujemy się na wcześniejsze rozpoczęcie zjazdu.

Ostre podejście na Przełęcz pod Kopą Kondracką

Ostre podejście na Przełęcz pod Kopą Kondracką

Ostre podejście na Przełęcz pod Kopą Kondracką

Ostre podejście na Przełęcz pod Kopą Kondracką

Oczywiście, szybkie pamiątkowe zdjęcie i jak zwykle trochę żalu, że nie weszliśmy na samą Kopę Kondracką, ale rozsądek przede wszystkim.

Poniżej Przełęczy pod Kopą Kondracką

Poniżej Przełęczy pod Kopą Kondracką

W niecałe pół godziny bezpiecznie zjeżdżamy do Schroniska na Hali Kondratowej, przy którym spotykamy wielu innych narciarzy.

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej – stan przed remontem

Po odpoczynku w schronisku wracamy przebytą już drogą do Kuźnic.