Sarnia Skała, słynąca z pięknej panoramy Podhala oraz wspaniałego widoku na północne ściany Giewontu jest popularnym celem turystycznym o każdej porze roku. Trasa nie jest wymagająca technicznie można ją więc polecić wszystkim, w dobrych warunkach pogodowych, także rodzinom z dziećmi.
Nasza propozycja obejmuje przejście pięknymi dolinami: Doliną Białego i Strążyską. Dodatkowym atutem jest możliwość zrobienia pętli.

Autorami jesiennych zdjęć z wycieczki na Sarnią Skałę są D. J. Wąsik

Kraj: PolskaWidok z Sarniej Skały zdj. D.J. Wąsik
Rejon: Tatry

Punkt wyjścia (powrotu): Zakopane, ul. Strążyska – wejście do Doliny Strążyskiej
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych

Suma wzniesień: ok. 500 m

Długość trasy: ok. 9 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3:40 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy)

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (zagrożenie lawinowe, czas i możliwość przejścia).

Zobacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


 

Poniżej mapa turystyczna rejonu Sarniej Skały Wydawnictwa Compass

Sarnia Skała - mapa

Jak dojść na Sarnią Skałę?

Proponujemy pętlę – rozpoczęcie przy wejściu do Doliny Strążyskiej, przejście Drogą pod Reglami, dalej Doliną Białego Potoku, wejście na Sarnią Skałę, zejście na Polanę Strążyską, wycieczkę do Wodospadu Siklawica, powrót na Polanę Strążyską i powrót do punktu wyjścia Doliną Strążyską.

Wycieczkę zaczynamy przed wejściem do Doliny Strążyskiej (można dojechać samochodem lub komunikacją zakopiańską). Nie wchodzimy jednak do doliny, ale Drogą pod Reglami (czarny szlak) kierujemy się na wschód w kierunku wejścia do Doliny Białego. Wygodna droga prowadzi cały czas skrajem lasu, skąd mamy widok na Zakopane i Gubałówkę. Mijamy wejście do krótkiej Dolinki ku Dziurze i po 20 minutach spaceru stajemy przed kasą TPN w Dolinie Białego.

Droga pod Reglami zdj. D.J. Wąsik

Urokliwa ścieżka (żółty szlak) prowadzi wąskim dnem dolinki wzdłuż potoku, który przekraczamy kolejnymi drewnianymi mostkami. W lewym zboczu mijamy wejście do sztolni wykutej w latach 1950-52, w której prowadzone były poszukiwania rudy uranu. Powyżej  dolinę przegradza Igła (1207 m), nasz szlak prowadzi w górę, w lewą odnogę.

Dolina Białego, zdj. D.J. Wąsik

Dolina Białego, zdj. D.J. WąsikDolina Białego
Dolina Białego, zdj. D.J. WąsikDolina Białego
Po paru minutach docieramy do wodospadu. Tutaj szlak kończy swój przebieg dnem doliny. Jest to dobre miejsce na odpoczynek (ławki). Ścieżka trawersem wznosi się na przełęcz pomiędzy Zameczkami (1431 m) a Czerwoną Przełęczą (1301 m). Powyżej spotykamy ścieżkę Nad Reglami  (znaki czarne), którą w kierunku wschodnim  w kilkanaście minut wchodzimy na Czerwoną Przełęcz. Znajduje się tutaj kilka ławek i ogrodzenie, które zabezpiecza to miejsce przed całkowitym rozdeptaniem przez turystów. Odnogą czarnego szlaku, w niecałe 10 min. wchodzimy na szczyt Sarniej Skały (1377 m). Ścieżka zaraz wychodzi z lasu i wśród kosówek wspina się na skalisty wierzchołek.

Szczyt Sarniej Skały (1377 m) od strony Czerwonej Przełęczy

Widok z Sarniej Skały zdj. D.J. WąsikSarnia SkałaWidok z Sarniej Skały (1377 m) na Kominiarski Wierch (1829 m

Widok z Sarniej Skały zdj. D.J. WąsikNa szczycie Sarniej Skały

Sarnia Skała jest świetnym punktem widokowym. Ze szczytu w kierunku zachodnim zobaczymy Łysanki (1447 m), a dalej odległy Kominiarski Wierch (1829 m). Na wschód otwiera się panorama na Krokiew (1378 m), Kopę Magury (1704 m), grań Koszystej, Żółtą Turnię i Granaty, a na horyzoncie Tatry Bielskie (Hawrań, Płaczliwa Skała). Na północ mamy bardzo szeroki widok na całą dolinę Zakopanego, Gubałówkę, a na horyzoncie Pilsko, Babią Górę, Police, całe pasmo Gorców i Pieniny. Bezpośrednio przed nami, w kierunku południowym, wyrastają potężne ściany Giewontu opadające w kierunku Doliny Strążyskiej kilkuset metrowymi zerwami. Ze skalnego grzebienia tworzącego szczyt Sarniej Skały (uwaga przepaść!) wyraźnie widać w dole podejście od Czerwonej Przełęczy.

Widok z Sarniej Skały zdj. D.J. Wąsik

Widok z Sarniej Skały (1377 m) na Giewont (1895 m)

Widok z Sarniej Skały zdj. D.J. WąsikGiewont widziany ze szczytu Sarniej Skały
Widok z Sarniej Skały zdj. D.J. WąsikPanorama ze szczytu Sarniej Skały
Widok z Sarniej Skały zdj. D.J. WąsikPanorama ze szczytu Sarniej Skały
Widok z Sarniej Skały zdj. D.J. WąsikPanorama na Zakopane z Sarniej Skały

Ze szczytu Sarniej Skały schodzimy z powrotem na Czerwoną Przełęcz i dalej wygodną ścieżką przez las do Doliny Strążyskiej. Z doliny warto podejść do Wodospadu Siklawica – wąską ścieżką dojdziemy tam w niecałe 10 min (żółty szlak).

Wodospad Siklawica zdj. D.J. Wąsik
Wracamy do rozwidlenia szlaków na Polanie Strążyskiej. Znajdują się tutaj 2 zabytkowe szałasy oraz bufet, który zwykle jest oblegany przez turystów. Z polany możemy podziwiać imponujące ściany Giewontu oraz otoczenie doliny, czyli od wschodu Sarnią Skałę, a od zachodu Łysanki, Jatki, a poniżej Kominy Strążyskie.

Dolina Strążyska zdj. D.J. WąsikBufet na Polanie Strążyskiej
Dolina Strążyska zdj. D.J. WąsikGiewont górujący nad Polaną Strążyską – widok od strony Doliny Strążyskiej

Wygodną drogą, w niecałe 0:30 h, koło leśniczówki docieramy na parking u wylotu doliny.

Dolina Strążyska zdj. D.J. WąsikDolina Strążyska w jesiennej szacie
Dolina Strążyska zdj. D.J. WąsikDolina Strążyska

Opis zimowej trasy na Sarnią Skałę: “Dolina Strążyska Dolina Białego i Sarnia Skała zimą”