Vânătoarea lui Buteanu (2507 m) jest jednym z 7 najwyższych szczytów o wysokości ponad 2500 m n.p.m. w rumuńskich Górach Fogaraskich, zwanych również Fogaraszami, czy Fagaraszami (po rumuńsku Munții Făgăraș lub Munții Făgărașului).
Dzięki przebiegającej w tym rejonie Drodze Transfogarskiej możemy zdobyć szczyt w niecałe dwie godziny, Cała trasa jest bardzo atrakcyjna widokowo, a z wierzchołka możemy zobaczyć całe pasmo Fogaraszy z położonym w pobliżu Negoiu (2535 m) i najwyższym szczytem Rumunii i Karpat Południowych Moldoveanu (2544 m).
Warto jest dodatkowo zejść nad malownicze jezioro Capra lub zdobyć pobliski szczyt Iezerul Caprei (2417 m), z którego możemy obejrzeć całą Drogę Transfogarską.

Autorami wyprawy są Agnieszka, Zosia i Marek – Przyjaciele portalu „Góry Dla Ciebie”.

Kraj: RumuniaWidok ze szczytu Vânătoarea lui Buteanu w kierunku Moldoveanu (2544 m)
Rejon: Góry Fogarskie
Punkt wyjścia: schronisko / pensjonat Cabana Bâlea Lac
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności:
brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 550 m

Długość trasy: 3,5 km
Czas wyprawy: (sam przemarsz): 2:30 h

Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD       EKWIPUNEK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Oznaczenia szlakówOznakowanie szlaków górskich w Rumunii

Szlaki rumuńskie nie są podobne do tych, które znamy z Polski. Musimy zwracać uwagę nie tylko na ich kolor, ale też kształt. Możemy spotkać znane nam paski, ale również krzyże, kółka i trójkąty, a każdy z nich może mieć różne kolory. Kształt i kolor oznaczenia nie są w jakikolwiek sposób powiązane z trudnością trasy.

Mapa trasy:

Vânătoarea lui Buteanu - mapa

Zdobycie szczytu Vânătoarea lui Buteanu i powrót zajmą mniej więcej pół dnia, a więc nie wymaga to wielkiego wysiłku, a mimo to wycieczka jest niezwykle atrakcyjna widokowo.

Podejście rozpoczynamy przy jeziorze Bâlea Lac, znajdującym się przy Drodze Transfogarskiej w jej najwyższym punkcie na wysokości 2037 m n.p.m.

Szlak rozpoczyna się przy pięknie położonym schronisku (pensjonat) Cabana Bâlea Lac i początkowo oznaczony jest niebieskimi trójkątami.

Okrążamy jezioro od wschodniej strony i wspinamy się na przełęcz Şaua Caprei, na wysokość 2315 m n.p.m. Podejście jest dosyć męczące, ale wysiłek wynagradza nam piękny widok na stronę północną na jezioro Bâlea Lac, schronisko i wijącą się w dole Drogę Transfogarską.

Po dotarciu na przełęcz ujrzymy w dole, po południowej stronie, jezioro Capra (2249 m), nad którym zbudowano charakterystyczny biały obelisk upamiętniający wspinaczy, którzy zginęli tu w lawinie w 1963r. Polanka nad jeziorem jest wykorzystywana jako biwak, a dla nas w drodze powrotnej będzie znakomitym miejscem na piknik.

Z przełęczy ruszamy grzbietem na wschód, kierując się tym razem szlakiem oznaczonym niebieskimi krzyżami.

Teraz możemy podziwiać panoramy rozciągające się we wszystkich kierunkach.

Jezioro Capra (2249 m)

Jezioro Capra (2249 m) i przełęcz Şaua Caprei (2315 m)

Od południa, trawersujemy Vârful Vâiugi, po czym schodzimy na przełęcz o tej samej nazwie. Jeszcze krótka wspinaczka po grani i docieramy do miejsca, gdzie zaczyna się najtrudniejszy fragment szlaku.

Nie ma tu wprawdzie większych trudności technicznych, ale spora ekspozycja wymaga skupienia uwagi.

Ze szczytu Vânătoarea lui Buteanu rozciąga się przepiękny widok na najwyższe szczyty Fogaraszy. Na zachodzie widać między innymi Negoiu, na który wybierzemy się następnego dnia, a na wschodzie najwyższy szczyt Rumunii, Moldoveanu o charakterystycznym, trapezowatym kształcie. Można odnieść wrażenie, że stoimy pośrodku morza gór, które nigdy się nie kończą.

Widok ze szczytu Vânătoarea lui Buteanu na Moldoveanu (2544 m)

Widok ze szczytu Vânătoarea lui Buteanu na Moldoveanu (2544 m) Wracając warto z przełęczy Şaua Capre podejść za szlakiem (czerwony pasek) na szczyt Iezerul Caprei (2417 m), skąd możemy zobaczyć całe otoczenie jeziora Capra i trasę na Negoiu.

Teraz czeka nas już tylko zejście, tą samą trasą, do parkingu przed tunelem Drogi Transfogarskiej.

: Vânătoarea lui Buteanu (2507 m) i jezioro Capra

Widok z Iezerul Caprei (2417 m) na przełęcz Fereastra Mare a Bucurei